2011 Film Festival
Photo Gallery
WHERE THE FILMMAKERS ARE THE STARS!
2010 AWARD RECEPIENTS:

Best Feature
I am Somebody/No Chance in Hell

Best Documentary
Woke Up Alive

Best Short Film
The Tainted Touch

Best Director- Feature
Joel Rodriguez
Promises


Best Director- Short Film
Gary Lester
Safe Haven: The Warsaw Zoo

Best Screenplay- Feature
Fred Fontana
Florida Road


Best Screenplay- Short Film
Ronald Armstrong
War Is A Bitch


Best Cinematography-Feature
Tiago Mesquita
I am Somebody/No Chance in Hell


Best Cinematography- Short Film
Victor Valcarcel
The Tainted Touch



Best Editing- Feature
Youssef Delara and Eric Brodeur
Ije


Best Editing- Short Film
Elias Ganster
With Anchiovies... without Mama


Florida"s Choice Award
Interfearance


Best Student Film
No Pity

Audience Choice Award
Promises


Visionary in Cinema Award
Merrie-Lynn Ross


Lifetime Achievement Award
Aki Aleong
2009 and 2010 
Film Festival Photo Gallery
2011 TCIFF AWARD WINNERS

BEST FEATURE
WHATEVER MAKES YOU HAPPY

BEST DOC
(2 WAY TIE)
BIRTH OF A BAND
CITY OF DREAMS

BEST SHORT
EXTINCTION

BEST DIRECTOR IN A FEATURE
MARCO J. RIEDL FOR QUIRK OF FATE

BEST DIRECTOR IN A SHORT FILM
FRANK BATTISTON FOR FRACTURED MINDS

BEST SCREENPLAY IN A FEATURE
BRIAN PAUL HIGGINS FOR CURE FOR THE CRASH

BEST SCREENPLAY IN A SHORT FILM
KEVIN McCAREY FOR EXTINCTION

BEST CINEMATOGRAPHY IN A FEATURE FILM
VINCE ARVIDSON FOR NEUTRAL TERRITORY

BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT FILM
DEVIN GRAHAM FOR AN EVENING WITH MY COMATOSE MOTHER

BEST EDITING IN A FEATURE FILM
MARC STEINICKE FOR QUIRK OF FATE

BEST EDITING IN A SHORT FILM
JONATHAN MARTIN FOR AN EVENING WITH MY COMATOSE MOTHER

FLORIDA'S FILM GEM AWARD
TURKLES

BEST ORIGINAL SOING
A CITY WITHIN A DREAM  written by Mark Barnes & Carol Connors
Arranged by Robert Navarro & Performed by Alana Ferraro

AUDIENCE CHOICE AWARD
BEWARE

STUDENT FILM COMPETITION
First Place- HEAL
Second Place- DEATH AND LIFE
Third Place- ART ON THE BRIDGE





After four days of independent film screenings, enlightening seminars, engaging networking opportunities and great after parties, 
the 5th Annual Treasure Coast International Film Festival concluded Sunday with a memorable Awards Gala and show.
Film and TV star Michael Winslow was present to accept the Lifetime Achievement Award while "USA-UP All Night's" star 
Rhonda Shear charmed the attendees as she was honored with the Visionary Award.  The results of the film competition 
were also announced. Congratulations to all winners and nominees. The awards went to the following films;

BEST FEATURE      
USS SEAVIPER  

BEST SHORT  
WHEN YOU FIND ME  

BEST DIRECTOR-FEATURE 
THE LAST FALL Mathew A. Cherry  

BEST DIRECTOR-SHORT 
WHEN YOU FIND ME Bryce Dallas Howard  

BEST SCREENPLAY-FEATURE 
USS SEAVIPER Lynanne Rockhill  

BEST SCREENPLAY-SHORT 
SUN DON’T SHINE FOR US Pete Stamatelatos 

BEST CINEMATOGRAPHY-FEATURE 
USS SEAVIPER Jon Schellenger  

BEST CINEMATOGRAPHY- SHORT 
MASQUE Brian Sullivan 

BEST EDITING-FEATURE 
TRUE BROMANCE Jake Diamond  



BEST EDITING-FEATURE 
TRUE BROMANCE Jake Diamond  

BEST EDITING-SHORT 
WHEN YOU FIND ME Tessa Davis  

FLORIDA'S FILM GEM AWARD 
THE WEDDING RING  

BEST ORIGINAL SONG 
LOVING YOU IS ALL I KNOW from STATUE 
Composed by Olga 

STUDENT FILM COMPETITION 
First Place MOMENTS LIKE THESE 
Second Place STATUE 
Third Place MY LICENSE  

AUDIENCE CHOICE AWARD  
THE GOLD AND THE BEAUTIFUL  

SPECIAL JURY AWARD FOR
OUTSTANDING FIRST LEAD PERFORMANCE
Agnes Nicole Winter, THE GOLD AND THE BEAUTIFUL

TCIFF WRAPS UP SUCCESSFUL 2012 FILM FEST- WINNERS ANNOUNCED
ANNOUNCING THE 2013 TCIFF'S AWARDS RECIPIENTS

BEST FEATURE
*MAD SHIP (CANADA)

BEST DOCUMENTARY
*MAKING WASTE (USA)

BEST SHORT 
*LIL TOKYO REPORTER (USA)

BEST DIRECTOR-FEATURE
*David Mortin- MAD SHIP (CANADA)

BEST DIRECTOR-SHORT
*Kathleen Kinmont- MRS. SWEENEY
(USA)

BEST SCREENPLAY-FEATURE
*Cris Silvent, Michael Seminerio - CHRONOLOGICAL ORDER (USA)

BEST SCREENPLAY-SHORT
*Hardeep Giani- ROSE, MARY AND TIME
(UNITED KINGDOM)

BEST CINEMATOGRAPHY-FEATURE
*Michael Marshall- MAD SHIP 
(CANADA)

BEST CINEMATOGRAPHY-SHORT
*Ryo Rex- LIL TOKYO REPORTER
(USA)

BEST EDITING-FEATURE
*Greg Jocoy- CHRONOLOGICAL ORDER 
(US)

BEST EDITING-SHORT
*Chisako Yokoyama- LIL TOKYO REPORTER
(USA)

FLORIDA'S FILM GEM AWARD
*The Family Business

BEST ANIMATION
*Green Acres
(USA)



STUDENT FILM COMPETITION FINALISTS

FIRST PLACE
*Morning after mid-night
(USA) 

​SECOND PLACE
*Wind Up
(USA)

THIRD PLACE
*Sun Flower 
(South Korea/USA)